« Powrót

Dodajesz: makatkę zbójnicką

Dodaj zdjęcie i szczegóły obserwacji:

Obejrzyj zdjęcia i przeczytaj opis, by mieć pewność, że Twoje zdjęcie przedstawia makatkę zbójnicką. Jeśli wszystko się zgadza, podaj czas i miejsce obserwacji i dodaj zaobserwowanego zapylacza do bazy:

Makatka zbójnicka, (łac. Anthidium manicatum) - samotna pszczoła z rodziny miesiarkowatych o kontrastowo żółto-czarno ubarwionym ciele. Co wyjątkowo rzadkie u pszczół, samiec jest większy od samicy - może mieć nawet 18 mm długości, podczas gdy samica maksymalnie 12 mm.. Gniazduje w ziemi, w szczelinach ścian i różnych jamkach, często w opuszczonych gniazdach innych pszczół. Wnętrze gniazda wyściela włoskami zebranymi z liści czyśćca (Stachys) lub bukwicy (Betonica). Samce walecznie bronią swego terytorium przed rywalami. Gatunek letni.

» Podaj czas obserwacji:


» Podaj stanowisko obserwacji:

» Dodaj zdjęcie:

Maksymalny rozmiar zdjęcia: 4MB

Dodając zdjęcie oznajmiasz, że masz prawa autorskie do przesłanego obrazu i wyrażasz zgodę na przetwarzanie go przez zespół Monitoringu na potrzeby badania, w tym jego promocję.

» Wskaż miejsce obserwacji na mapie:

Kliknij na mapie w miejscu obserwacji pszczoły. Użyj znaków +/- w dolnym prawym rogu mapy, by ją przybliżyć lub oddalić.

» Zostaw swój adres email:

Twój email posłuży wyłącznie do ewentualnego kontaktu w sprawie przesłanej obserwacji i nie oznacza zapisania się na newsletter.