« Powrót

Dodajesz: smuklikowatą

Dodaj zdjęcie i szczegóły obserwacji:

Obejrzyj zdjęcia i przeczytaj opis, by mieć pewność, że Twoje zdjęcie przedstawia smuklikowatą. Jeśli wszystko się zgadza, podaj czas i miejsce obserwacji i dodaj zaobserwowanego zapylacza do bazy:

Smuklikowate, (łac. Halictidae) - rodzina licząca w Polsce ok. 100 gatunków, wykazujących najczęściej samotny tryb życia. Przedstawiciele tej rodziny mają ciało wydłużone, u samic na końcu odwłoka charakterystyczna pionowa bruzda. Obok osobników brązowo i czarno ubarwionych spotykamy też metalicznie zielone lub spiżowo błyszczące. Czasem niektóre człony odwłoka są czerwone. Pszczoły te są z reguły słabiej owłosione, często włoski tworzą na odwłoku charakterystyczne przepaski. Długość ciała od 4 do 16 mm. Gniazdują głównie w ziemi. Spotykane od wiosny do jesieni.

» Podaj czas obserwacji:


» Podaj stanowisko obserwacji:

» Dodaj zdjęcie:

Maksymalny rozmiar zdjęcia: 4MB

Dodając zdjęcie oznajmiasz, że masz prawa autorskie do przesłanego obrazu i wyrażasz zgodę na przetwarzanie go przez zespół Monitoringu na potrzeby badania, w tym jego promocję.

» Wskaż miejsce obserwacji na mapie:

Kliknij na mapie w miejscu obserwacji pszczoły. Użyj znaków +/- w dolnym prawym rogu mapy, by ją przybliżyć lub oddalić.

» Zostaw swój adres email:

Twój email posłuży wyłącznie do ewentualnego kontaktu w sprawie przesłanej obserwacji i nie oznacza zapisania się na newsletter.