« Powrót

Dodajesz: pszczolinkę

Dodaj zdjęcie i szczegóły obserwacji:

Obejrzyj zdjęcia i przeczytaj opis, by mieć pewność, że Twoje zdjęcie przedstawia pszczolinkę. Jeśli wszystko się zgadza, podaj czas i miejsce obserwacji i dodaj zaobserwowanego zapylacza do bazy:

Pszczolinki (łac. Andrena) – rodzaj samotnych pszczół, gniazdujących głównie w ziemi. W Polsce żyje ok. 120 gatunków pszczolinek). Mają krótki języczek, co ogranicza listę oblatywanych przez nie kwiatów, a do przenoszenia pyłku służą im tzw. szczoteczki na trzeciej parze nóg. Włoski na odwłoku mogą tworzyć wyraźne przepaski lub pokrywać całą jego powierzchnię, choć u niektórych gatunków jest on prawie nagi. Długość ciała od 5 do 18 mm. Większość pszczolinek jest ciemnobrunatna lub czarna, niektóre mają czerwone segmenty odwłoka. Można je spotykać od wczesnej wiosny, kiedy kwitną wierzby, do jesieni.

» Podaj czas obserwacji:


» Podaj stanowisko obserwacji:

» Dodaj zdjęcie:

Maksymalny rozmiar zdjęcia: 4MB

Dodając zdjęcie oznajmiasz, że masz prawa autorskie do przesłanego obrazu i wyrażasz zgodę na przetwarzanie go przez zespół Monitoringu na potrzeby badania, w tym jego promocję.

» Wskaż miejsce obserwacji na mapie:

Kliknij na mapie w miejscu obserwacji pszczoły. Użyj znaków +/- w dolnym prawym rogu mapy, by ją przybliżyć lub oddalić.

» Zostaw swój adres email:

Twój email posłuży wyłącznie do ewentualnego kontaktu w sprawie przesłanej obserwacji i nie oznacza zapisania się na newsletter.