« Powrót

Dodajesz: murarkę ogrodową

Dodaj zdjęcie i szczegóły obserwacji:

Obejrzyj zdjęcia i przeczytaj opis, by mieć pewność, że Twoje zdjęcie przedstawia murarkę ogrodową. Jeśli wszystko się zgadza, podaj czas i miejsce obserwacji i dodaj zaobserwowanego zapylacza do bazy:

Murarka ogrodowa (łac. Osmia rufa) - samotna pszczoła z rodziny miesiarkowatych (posiada brzuszna szczotkę), nieco mniejsza od pszczoły miodnej – długość ciała od 8 do 12 mm. Ciało silnie owłosione, na odwłoku samic charakterystyczne, szerokie przepaski z rudych włosków. Jest jednym z głównych zapylaczy drzew i krzewów owocowych. Gniazduje w pustych łodygach roślin, w drewnianych i glinianych ścianach, wykorzystując otwory wydrążone przez inne owady. Aktywna wiosną – w kwietniu i maju.

» Podaj czas obserwacji:


» Podaj stanowisko obserwacji:

» Dodaj zdjęcie:

Maksymalny rozmiar zdjęcia: 4MB

Dodając zdjęcie oznajmiasz, że masz prawa autorskie do przesłanego obrazu i wyrażasz zgodę na przetwarzanie go przez zespół Monitoringu na potrzeby badania, w tym jego promocję.

» Wskaż miejsce obserwacji na mapie:

Kliknij na mapie w miejscu obserwacji pszczoły. Użyj znaków +/- w dolnym prawym rogu mapy, by ją przybliżyć lub oddalić.

» Zostaw swój adres email:

Twój email posłuży wyłącznie do ewentualnego kontaktu w sprawie przesłanej obserwacji i nie oznacza zapisania się na newsletter.