« Powrót

Dodajesz: pszczołę miodną

Dodaj zdjęcie i szczegóły obserwacji:

Obejrzyj zdjęcia i przeczytaj opis, by mieć pewność, że Twoje zdjęcie przedstawia pszczołę miodną. Jeśli wszystko się zgadza, podaj czas i miejsce obserwacji i dodaj zaobserwowanego zapylacza do bazy:

Pszczoła miodna, łac. Apis melifera - w Polsce możemy spotkać wiele ras tej pszczoły, różniących się m.in. kolorem segmentów odwłoka lub szerokością i długością przepasek utworzonych na odwłoku z drobnych włosków; długość ciała robotnicy dochodzi do 12-15 mm; na trzeciej parze nóg znajduje się urządzenie do przenoszenia pyłku – tzw. koszyczek; segmenty odwłoka mogą mieć kolor od prawie czarnego, poprzez różne odcienie brązu, po czerwono-pomarańczowy lub żółtawy, a na ich tylnych krawędziach widać przepaski z jasnych włosków; najważniejsza cecha, odróżniająca pszczołę miodną od innych pszczół, to kształt tzw. komórki radialnej, znajdującej się na przednim skraju skrzydeł pierwszej pary – jest ona silnie wydłużona (długość 7 razy większa niż szerokość) i prawie sięga skraju skrzydła. Pszczoła miodna jest właściwie społeczna – tworzy rodziny (roje) liczące do 80 000 osobników będących potomstwem królowej-matki.

» Podaj czas obserwacji:


» Podaj stanowisko obserwacji:

» Dodaj zdjęcie:

Maksymalny rozmiar zdjęcia: 4MB

Dodając zdjęcie oznajmiasz, że masz prawa autorskie do przesłanego obrazu i wyrażasz zgodę na przetwarzanie go przez zespół Monitoringu na potrzeby badania, w tym jego promocję.

» Wskaż miejsce obserwacji na mapie:

Kliknij na mapie w miejscu obserwacji pszczoły. Użyj znaków +/- w dolnym prawym rogu mapy, by ją przybliżyć lub oddalić.

» Zostaw swój adres email:

Twój email posłuży wyłącznie do ewentualnego kontaktu w sprawie przesłanej obserwacji i nie oznacza zapisania się na newsletter.