« Powrót

Dodajesz: trzmiela

Dodaj zdjęcie i szczegóły obserwacji:

Obejrzyj zdjęcia i przeczytaj opis, by mieć pewność, że Twoje zdjęcie przedstawia trzmiela. Jeśli wszystko się zgadza, podaj czas i miejsce obserwacji i dodaj zaobserwowanego zapylacza do bazy:

Trzmiel, (łac. Bombus) - rodzaj należący do rodziny pszczołowatych, liczący w Polsce około 40 gatunków. Obejmuje zarówno społeczne trzmiele, jak i ich pasożyty gniazdowe (tzw. kleptopasożyty) – trzmielce. Są dużymi, silnie owłosionymi pszczołami, których długość ciała może dojść nawet do 30 mm. Gniazdują w ziemi, w opuszczonych norkach gryzoni, w dziuplach, szczelinach murów, a nawet w opuszczonych ptasich gniazdach. Niektóre z nich mają wyjątkowo długie języczki, dlatego odwiedzają kwiaty o długich rurkach, nie oblatywane przez pszczoły miodne i inne samotnice. Trzmiele należą do „nogozbieraczek” - na trzeciej parze nóg mają koszyczki do przenoszenia pyłku. Wczesną wiosną pojawiają się samice-matki, potem robotnice, a w drugiej części lata młode samice i samce. Można je spotkać aż do jesieni.

» Podaj czas obserwacji:


» Podaj stanowisko obserwacji:

» Dodaj zdjęcie:

Maksymalny rozmiar zdjęcia: 4MB

Dodając zdjęcie oznajmiasz, że masz prawa autorskie do przesłanego obrazu i wyrażasz zgodę na przetwarzanie go przez zespół Monitoringu na potrzeby badania, w tym jego promocję.

» Wskaż miejsce obserwacji na mapie:

Kliknij na mapie w miejscu obserwacji pszczoły. Użyj znaków +/- w dolnym prawym rogu mapy, by ją przybliżyć lub oddalić.

» Zostaw swój adres email:

Twój email posłuży wyłącznie do ewentualnego kontaktu w sprawie przesłanej obserwacji i nie oznacza zapisania się na newsletter.